„Erős nacionalizmusa otthon nagy támogatottságot élvez a menekültválság kezdete óta, a szomszédos Európában inkább rosszallást vált ki. Így keres kibúvót a brüsszeli és berlini kívánalmak alól anélkül, hogy az ország számára előnyös EU-tagságot megkérdőjelezze. A menekültek kötelező korlátlan beengedését túl nagy falatnak tartja kis országa számára, szerinte ez ugyanis veszélyezteti a szociális egyenlőséget, a biztonságot és a rendet – mindezzel a polgárok többségét maga mögött tudja. Nemcsak Magyarországon.
A magyar alkotmánybíróság zöld jelzést adott az október 2-i népszavazásnak. Amiről döntenek: hogy az Európai Bizottság előírhatja-e Magyarországnak a befogadandó menekültek számát. Orbán a népszuverenitást szembe akarja helyezni Brüsszellel. Ez azonban egy korlátlanul bővíthető játszma. Ha egyszer elkezdődik, mint legutóbb Nagy-Britanniában, nyitott a végkifejlet.
Az EU egzisztenciális, legitimációs és alkotmányos válságban van. Inkább gondolkodási szünetre van szüksége, minthogy a brüsszeliek a zászlójukat lengessék. A római szerződések preambulumában szereplő egyre szorosabb közösség mai ismereteink szerint még hosszú ideig várat magára.”